Tato praxe pomáhá zlepšit městské prostředí snížením odtoku dešťové vody, zlepšením zdraví půdy a vytvářením zelených ploch.
Města po celém světě od rušné metropole Spojeného království po klidnou krajinu Belgie a Francie odstraňují zbytečné úseky betonu a asfaltu, aby příroda mohla tyto oblasti získat zpět. Tento pohyb, známý jako depaving, zahrnuje odstranění betonových nebo asfaltových povrchů a jejich nahrazení propustnými materiály, jako je půda, tráva nebo rostliny. Depavování se stává stále oblíbenějším pro své významné ekologické a sociální přínosy. Tato praxe pomáhá zlepšit městské prostředí snížením odtoku dešťové vody, zlepšením zdraví půdy a vytvářením zelených ploch. Často je součástí širšího úsilí o rozvoj udržitelnějších a ekologicky šetrnějších městských oblastí. Video od Climate Enthusast Sam Bentley nedávno sdílelo video na svých několika platformách sociálních médií, aby zvýšilo celosvětové povědomí o procesu depavace, a video se mezi uživateli internetu stává stále populárnější.
Podle BBC proces depavování probíhá minimálně od roku 2008, kdy byla založena skupina Depave v Portlandu. Zastánci říkají, že depavování umožňuje vodě vsáknout do země, což snižuje záplavy v době silných dešťů, což napomáhá „houbovitosti“ měst. Původní rostliny pomáhají divoké zvěři držet se v městských prostorách a vysazováním stromů můžete zvýšit stín a chránit obyvatele před vlnami veder. Injektáž městských ulic zelení může dokonce zlepšit duševní zdraví lidí.
Ale pokud se depaving někdy skutečně rozjede, bude se muset rozšířit za hrstku dychtivých ekologů a dobrovolníků. S prohlubující se klimatickou krizí začínají některá města a dokonce celé regiony přijímat depaving jako součást svých strategií přizpůsobení se klimatu. Je na čase, říkají někteří, začít ve velkém rozbíjet naše betonové ulice – vytvořit prostor lepší pro přírodu.